O co jde?

Projekt, nazvaný Sociální podnik tvoří a poskytuje multimediální služby - NuArt o.p.s., byl rozplánován na období od 1. srpna 2013 do 31. března 2015 (tedy na 20 měsíců). Zaměřoval se na integraci osob se zdravotním postižením na trh práce a do společnosti. Naše společnost si uvědomila, že do cílové skupiny patří i mnoho kvalifikovaných lidí, kterým se odborné znalosti nedaří uplatnit nejen kvůli obecně vysoké míře nezaměstnanosti, ale především z důvodu jejich zdravotního znevýhodnění. NuArt o.p.s. proto rozšířila své aktivity, v jejichž rámci naplňuje princip sociálního podnikání.

Realizace projektu byla podpořena z OP Lidské zdroje a zaměstnanost prostřednictvím Evropského sociálního fondu a rozpočtu ČR.

Díky projektu byla vytvořena čtyři pracovní místa pro osoby s tělesným postižením. Odbornými konzultanty v sociální oblasti a zároveň našimi partnery se staly Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR a Národní rada se zdravotním postižením ČR.

Činnost, které se věnujeme, se zaměřuje na poskytování služeb v oblasti multimédií, grafické tvorby, propagace a obchodu. Sociální podnik chtěl propojit aktivity soukromé a neziskové sféry. Konkrétní výstupy přitom cílily na tvorbu multimediálních a grafických děl, audio/video apod. V rámci této náplně NuArt vytvořil například multimediální naučný animovaný projekt TYFLÍK, určený pro osoby a subjekty, které se zrakově postiženými přímo pracují nebo s nimi přicházejí do styku jinou formou. Sociální podnik též propagoval své služby a aktivity na nejrůznějších workshopech, veřejných akcích, seminářích a také pomocí ostatních marketingových nástrojů nebo reklamy.

Místem realizace projektu se stal Jihočeský kraj. Pracovní prostředí a zázemí jsme přizpůsobili osobám z cílových skupin. Vytvořili jsme systém motivace zaměstnanců a systém vzdělávání. Veškerý zisk jsme navíc reinvestovali do rozvoje společnosti.

Jaké byly konkrétní cíle a výstupy projektu?

  • Vytvoření ekonomicky rentabilního podnikání s prvky sociálního podnikání udržitelného do budoucnosti.
  • Vývoj a tvorba multimediálních děl, grafických návrhů a reklamních projektů.
  • Zajištění stabilní pozice na regionálním trhu a vytvoření základny klientů.
  • Vytvoření odborných pracovních pozic v oblasti IT (audio/video, multimédia, grafika) a obchodu.
  • Začleňování sociálně vyloučených osob a osob ohrožených sociálním vyloučením na trh práce a do společnosti.
  • Zajištění vhodných pracovních podmínek pro osoby se zdravotním postižením.
  • Rozvoj vzdělanosti cílových skupin zaměstnanců.

S kým jsme spolupracovali?

Naše společnost v rámci realizace projektu spolupracovala se dvěma partnery:

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR

Organizace se zabývá integrací a sdružováním osob se zdravotním znevýhodněním – postižením zraku. Na projektu spolupracovala formou poradenství a odborných konzultací při realizaci jednotlivých aktivit.

Národní rada se zdravotním postižením ČR

Rada je odborným garantem, který se zabývá osobami se zdravotním tělesným postižením. V rámci projektu poskytovala konzultace a poradenství v oblasti vytváření pracovních podmínek a práce s cílovou skupinou osob. Zároveň plnila funkci supervizora a pravidelně komunikovala se zaměstnanci SP NuArt. Její spolupráce probíhala na úrovni vedení podniku – doporučovala a konzultovala přímo s projektovým manažerem.

Jak velký jsme měli rozpočet?

Celkový rozpočet, schválený Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR, činil 2 697 760,84 Kč. Projekt byl financován z veřejných zdrojů z Evropského sociálního fondu a rozpočtu ČR.

Registrační číslo projektu: CZ.1.04/3.1.06/30.00556