Cílem projektu oftalmopedické osvěty TYFLÍK, jehož autorem je Mgr. Petr Jánský, Ph.D., je populárně-naučnou formou přiblížit svět zrakově postižených široké laické, ale i odborné veřejnosti. Podvědomé emotivní distancování se „zdravých“ lidí od nevidomých je totiž problémem hluboce zakořeněným v lidském naturelu. Přestože takový postoj odsuzujeme jako neetický a snažíme se ho zeslabovat výchovou, z pohledu speciální pedagogiky jde o nadčasový fenomén, jemuž je třeba věnovat neustálou pozornost. Na tento fakt reaguje i náš projekt a přichází s novým výchovným nástrojem, který nedrastickou, nedirektivní a zároveň věcnou a objektivní cestou ukazuje lidem všech generací, jak lze každodenní život zvládnout i bez použití zraku.
Tyflík, maskot celého projektu, je fiktivní postavou zasazenou do prostředí ultrajednoduché animace, kde se ocitá ve zrakem neřešitelných situacích. Svá kratičká dobrodružství prožívá v naprosté tmě, ale i navzdory tomuto znevýhodnění si dokáže poradit a dosáhnout svého cíle. Slepecké situace zvládá formou zábavných skečů, a to jen za použití přirozených prostředků, jež mu poskytuje mysl a tělo. Tyflík je vlastně takovým „pohádkovým hrdinou“, i když tím, kdo čaruje, je jeho okolí. To se pomocí nejrůznějších „animovaných kouzel“ zdánlivě mění v závislosti na objevech, které Tyflík učiní svým hmatem. Nahmátnutá stěna, osahané nároží či kout, to vše dokáže využít k samostatné orientaci v prostoru i bezpečnému pohybu.
Projekt TYFLÍK je dostupný jak vzdělávacím a osvětovým institucím, tak i pro individuální potřeby. Osvědčit se může například v rámci rodiny jako pomůcka, která svět nevidomých zpřístupní tzv. „zdravým příbuzným“.
V následujícím videu můžete zhlédnout pilotní epizodu projektu, nazvanou Tyflík – roh a kout. Jak Tyflík najde svoje brýle, když si na hledání nemůže rozsvítit?
Námět: Petr Jánský
Scénář: Petr Jánský, Michal Habrda
Režie: Michal Habrda
Animace: Pavel Dostál
Střih: Bohumír Dudáček
Hudba a zvuk: Michal Habrda
Hlas: Petr Jánský
Producent: Michal Habrda & NuArt